تاريخ : دوشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۱

سوال بسیاری از دانشجویان تازه‌ وارد در رشته‌ی متالوژی این است که باید چه کتاب‌هایی را مطالعه‌کنیم تا بتوانیم برای گذراندن دروس این رشته آماده‌باشیم.در زیر چندکتاب را معرفی می‌کنیم.1-اصول مهندسی و علم مواد نوشته کلیستر :

این کتاب به بابیل متالورژی و مواد مشهور است و ویرایش پنجم آن به زبان فارسی نیز ترجمه شده‌است (فکر می‌کنم توسط دانشگاه خواجه نصیر)(معایب:بیشتر به علم مواد پرداخته‌است تا مهندسی مواد و در واقع سر فصلی در مورد انجماد یا ریخته گری یا جوش و ... ندارد ولی باز هم خواندن آن برای تمام سال اولی ها واجب می‌باشد!!)

2-کریستالوگرافی دکتر آشوری

خواندن این متاب برای دانشجویان ترم دو الزامی است. (اگر اشتباه نکنم انتشار دانشگاه صنعتی اصفهان)

3-متالورژی فیزیکی ریدهیل -عباسچیان :

 می توان گفت بهترین کتاب برای درس خواص فیزیکی 1 و 2 و....!!!
کتاب اونر هم کتاب خوبی است ولی می‌توان گفت top text در جهان همان کتاب متالورژی فیزیکی نوشته رید-هیل عباسچیان است. ویرایش سوم آن که توسط دانشگاه علم و صنعت(البته ترجمه 14 فصل اول آن هم به سال 1383 هست که در حد فیزیکی 1 ) و جدیداً ترجمه کامل اون توسط محمدرضا افضلی چاپ انتشارات شریف و نوپردازان به بازار آمده‌است که - نسبت به مورداول کامل تر بوده و از ترجمه بهتری برخوردارمی‌باشد (و قیمت آن بسته به نوع جلد(ساده یا گالینگور) 13 یا 15 هزار تومان است)
در ضمن اصل این کتاب در بازار به صورت افست توسط نشر نوپردازان به قیمت 6000 تومان(به قیمت پارسال) موجود می‌باشد.در مورد متن آن باید بگویم که کمی سطح انگلیسی آن از کتاب های دیگر بالاتر می‌باشد.

4-کتاب آشنایی با نابجایی ها و خواص مکانیکی مواد :

نوشته درک هال که توسط دکتر اکرامی از دانشگاه صنعتی شریف ترجمه شده‌است و چاپ 79 و تجدید چاپ آن در سال  83 بوده است.

اگر بتوانید به این کتاب مسلط بشوید در زمینه ی نابجایی ها استاد می‌شوید و می‌توانید علاوه بر سوالات کنکور بلکه اساتید را هم پشت سر بگذارید. این کتاب را خیلی از دانشجوهای ارشد تنبل هم به زحمت می خوانند ولی اگر در دانشکده فنی درس می‌خوانید برای خواص‌فیزیکی 1 به آن  نیاز خواهید داشت.


5-متالورژی مکانیکی دیتر:

بهترین کتاب برای خواص مکانیکی فلزات که البته کمی قدیمی است (20 سال!!) (در حال حاضر نایاب شده است) . ترجمه شهره شهیدی با جلد بنفش و قیمت 8500 بهترمی‌باشد ، که ازترجمه شهره شهیدی در کنکور به صورت جای خالی سوال می آید.
زبان اصلی (انگلیسی) این کتاب نیز موجود است (توسط نشر نوپرداران طبق معمول) و فکر می‌کنم قیمت آن 6000 تومان می‌باشد. متن انگیسی آن روان و راحت است و بهتر است متن انگلیسی مورد مطالعه قرار گیرد.


6-تغییر شکل پلاستیک در مواد و الیاژ های مهندسی نوشته ی هرتز برگ :

این کتاب علاوه بر شامل شدن بر مباحث سایر مواد به مباحث خواص فیزیکی نگاه دیگری دارد خواندن این کتاب واجب کفایی است!(این کتاب الان کتاب روز جهان می‌باشد)

 ـ برای خواص مکانیکی کتب دیگری مانند هاسفورد و نای و اشبی که این دو مورد آخر کتاب‌های روز دنیا هستند.ارسال توسط ramin.jahed

اسلایدر

دانلود فیلم